خانه > شروع کار با دوربین DSLR (آموزش عکاسی- قسمت اول)
عکاسی مقالات

شروع کار با دوربین DSLR (آموزش عکاسی- قسمت اول)

Still life shot of DSLR Camera Lens

دوربین DSLR برای برخی یک ترس عظیم است و برای بعضی داشتنش به منزله‌ی حرفه‌ای بودن. البته برای حرفه‌ای بودن در هنر عکاسی قبل از هر چیزی باید این هنر را بیاموزیم. در این مجموعه مقالات قصد داریم به آموزش مقدماتی و شناخت این هنر بپردازیم. امیدواریم مطالب ارائه شده در این مجموعه مقالات مورد پسند شما دوستان واقع شود.


سرگذشت دوربین‌های عکاسی

از پیدایش عکاسی تا کنون این هنر دست خوش تغییرات بسیاری شده. اعم این تغییرات در ساخت و فناوری دوربین‌های عکاسی بوده‌اند. گذشت زمان عکاسی را از روی ورقه‌های مسی به سمت صفحهات شیشه‌ای و نگاتیو برد و سرانجام با پیشرفت فناوری‌های دیجیتال این هنر امروزه با دوربین‌های دیجیتال بر روی مموری‌های گوناگون صورت می‌گیرد.

دوربین‌ها در اشکال مختلف و با ظاهرهای گوناگون ساخته می‌شدند. ولیکن در دنیای عکاسی حرفه‌ای دو نوع کلی از آن‌ها عمومیت بیشتری داشتند.

این دو نوع TLR و SLRها بودند. TLR که مخفف کلمات Two lens reflex به معنای دو لنزی انعکاسی بود از فیلمهایی با قطع ۱۲۰ برای عکاسی استفاده می‌کردند. یک لنز برای دیدن منظره از بالای دوربین و یک لنز که به محفظه‌ی فیلم (اتاقک تاریک) راه داشت برای ثبت عکس بر روی نگاتیو. ولیکن این دوربین‌ها خالی از اشکال نبودند. اختلاف منظر دو لنز باعث می‌شد تا کادر را به صورت کامل و دقیق نتوان تنظیم کرد. هر چند ترفندهایی برای رفع این مشکل به وجود آمده بود و هر چه تجربه‌ی عکاس بالاتر میرفت عکاسی با این دوربین‌ها هم آسان‌تر و دقیق‌تر می‌شد. نکته‌ی بعدی وارونده دیده شدن تصویر در منظره یاب این دوربین‌ها بود.

نمونه‌ای از دوربین‌های TLR


ولیکن SLRها از فناوری پیشرفته‌تری برخوردار بودند. SLR مخفف Single lens reflex به معنی تک لنزی انعکاسی‌ست. قطع فیلم در این نوع از دوربین‌ها ۳۵ میلیمتری هستند. این دوربین‌ها برای ثبت تصویر و برای نمایش تصویر در منظره یاب تنها از یک لنز استفاده می‌کنند. بدین شکل که آینه‌ای در پشت لنز و مقابل اتاقک تاریک قرار میگیرد و نور ورودی از لنز را به بالا و آینه‌ای پنج وجهی (pentamirror) می‌تاباند و نور بعد از چرخش در pentamirror به منظره یاب می‌رسد و عکاس می‌تواند تصویر را ببیند. در زمان فشردن دکمه‌ی شاتر آینه بالا می‌رود و نور به جای ورود به منظره یاب به اتاقک تاریک می‌رسد و سبب تابش نور بر روی نگاتیو می‌شود.

نمونه‌ای از دوربین‌های SLR


دوربین DSLR

سرانجام با گذشت زمان و پیشرفت فناوری و پیشرفت روزافزون دوربین‌های عکاسی دیجیتال با اضافه شدن حرف D به معنای دیجیتال به اول حروف SLR اولین دوربین‌های DSLR وارد دنیای عکاسی حرفه‌ای شدند.

ولیکن تفاوت دوربین DSLR با SLR چیست؟

در دوربین‌ DSLR یک المان حذف و سه المان اضافه شده

در واقع نگاتیو حذف شده و جای آن را سنسور، مدارات الکترونیکی برای پردازش و مموری برای ذخیره‌ی تصاویر گرفته‌اند. و البته عملکرد اجزای گوناگون دوربین نیز الکترونیکی شده‌اند.


اجزای درونی دوربین DSLR

حال که تفاوت‌ها و شباهت‌های SLR و DSLR را دانستیم زمان آن رسیده تا کمی با اجزای داخلی دوربین DSLR آشنا شویم.

۱- لنز

۲- آینه‌ی متحرک

۳- شاتر

۴- سنسور

۵- صفحه‌ی مات

۶- عدسی متمرکز کننده

۷- آیینه‌ی پنج وجهی (pentamirror)

۸- منظره یاب

نور از طریق لنز وارد دوربین می‌شود. در این زمان آینه‌ی متحرک در حالت ۴۵درجه قرار دارد. این امر سبب می‌شود نور بعد از برخورد به آینه‌ی متحرک با سمت بالا هدایت شود. نور بعد از گذشتن از صفحه‌ی مات و متمرکز شدن توسط عدسی متمرکز کننده وارد آینه‌ی پنج وجهی میشود تا با گردش در میان آیینه‌ها تصویر وارونه شده به دلیل وجود عدسی‌های لنز اصلاح شود و در نهایت به منظره یاب برسد. زمانی که می‌خواهیم عکسی را ثبت کنیم آینه‌ی متحرک به سمت بالا می‌رود و نور به صورت مستقیم تابیده می‌شود. بعد از باز شدن صفحه‌ی شاتر نور به سنسور می‌رسد و تصویر ثبت می‌گردد.


عملکرد و وظیفه‌ی اجزای اصلی دوربین‌ DSLR

یک دوربین DSLR به دو بخش کلی Body (بدنه)  و Lens (لنز) تقسیم می‌شود.

لنز

لنز استوانه‌ای‌ست که از عدسی‌های مختلف متحرک و ثابت تشکیل شده. در میان عدسی‌ها تیغه‌های دیافراگم قرار دارد.
لنزهای گوناگون برای انجام کارهای مختلف ساخته شده‌اند. ولیکن به صورت عمومی می‌توان دو نوع لنز با نام‌های لنز فیکس و لنز زوم را نام برد.

لنزهای فیکس که معمولاً مرقوبتر هستند قابلیت بزرگنمایی و یا کوچک نمایی ندارند که البته در دنیای عکاسی میزان بزرگ نمایی و کوچک نمایی را با فاصله‌ی کانونی مشخص می‌‎نماییم.
لنزهای زوم بر خلاف لنز‌های فیکس قابلیت تغییر میزان فاصله‌ی کانونی (بزرگنمایی و کوچکنمایی) را دارا هستند.


دیافراگم

همانطور که گفته شد در میان عدسی‌های مختلف تیغه‌های دیافراگم قرار دارد. وظیفه‌ی اصلی دیافراگم کنترل میزان نور خروجی از لنز است. البته این تنها وظیفه‌ی دیافراگم نیست.


آشنایی کلی با بدنه‌ی دوربین DSLR

بدنه یا بادی قسمتی‌ست که در آن تصویر ورودی از طریق لنز پردازش و ثبت می‌گردد.
اجزای اصلی بدنه را شاتر، سنسور، آیینه‌ی متحرک، منظره یاب، محل قرارگیری فلاش، فلاش پاپ آپ (در برخی از DSLRها وجود ندارد)، باتری، مموری، دکمه‌ها، لغزنده‌ها، نمایشگر‌های تنظیم و ثبت تصویر تشکیل می‌دهند.

۱- دکمه‌ی ثبت تصویر (دکمه‌ی شاتر)

۲- سنسور (پشت آینه و شاتر)

۳- کلید رها کننده‌ی لنز جهت باز کردن لنز و تعویض آن

۴- محل قرارگیری لنز


۱- کلید خاموش و روشن

۲- کلیدهای تنظیمی و کاربردی

۳- منظره یاب

۴- نمایشگر (مانیتور رنگی جهت نمایش تصویر و تنظیمات)


۱- محل قرارگیری فلاش اکسترنال

۲- رینگ تنظیم مودهای عکاسی

۳- لغزنده جهت تنظیمات مورد نیاز

۴- دکمه‌های تنظیمی و کاربردی

۵- نمایشگر وضعیت دوربین و تنظیمات


۱- محل کانکتورهای دوربین

۲- محل قرارگیری مموری


۱- محل قرارگیری باتری

۲- محل اتصال سه پایه

 

 

پایان بخش اول

دیدگاه خود را مطرح نمایید

برای ارسال دیدگاه خود اینجا کلیک کنید