خانه > واحدی کوچک به نام پیکسل
تصویربرداری مقالات

واحدی کوچک به نام پیکسل

تصاویر دیجیتال از واحدهای بسیار ریزی بنام پیکسل (Pixel) تشکیل شده‌اند. هر پیکسل دارای اطلاعاتی همچون میزان روشنایی، ماهیت رنگ و غلظت رنگ می‌باشد. کنار هم قرار گرفتن پیکسل‌ها در مجموع یک تصویر را شکل می‌دهند. هر چه میزان تراکم پیکسل‌ها در یک تصویر بیشتر باشد تصویر از وضوح بیشتر برخوردار خواهد بود.

Pixel

به همین سبب سنسورها دارای اعدادی برای بیان میزان کیفیت و ابعاد تصویر هستند. اعدادی همچون رزولیشن و مگاپیکسل.

تعداد پیکسل‌های موجود در سطر و ستون که به صورت “سطرxستون” نمایش داده می‌شود بیانگر میزان رزولیشن است. مانند: ۱۰۸۰×۱۹۲۰ که رزولیشن یک تصویر Full HD است.

حاصل ضرب سطر و ستون “میزان دقت” که با واحد مگاپیکسل نمایش داده میشود در یک تصویر می‌باشد که بیانگر تعداد کل پیکسل‌های موجود در تصویر است.

Resolation

همانطور که سنسورها دارای اعدادی جهت بیان وضوح تصویر یا همان رزولیشن هستند، نمایشگرها نیز دارای اعدادی جهت بیان میزان رزولیشن می‌باشند. هر چه میزان رزولیشن نمایشگر بالاتر باشد قابلیت نمایش تصاویر با وضوح بالاتر را دارا خواهد بود.

برای مثال اگر نمایشگری دارای رزولیشن ۱۰۸۰×۱۹۲۰ باشد می‌تواند تصاویری که رزولیشن ۱۰۸۰×۱۹۲۰ دارند را بدون افت وضوح تصویر نمایش دهند. درصورتی که اگر تصویر رزولیشن بالاتری نسبت به نمایشگر داشته باشد در کیفیت پخش آن تأثیر نخواهد داشت.

برای مثال اگر تصویری با رزولیشن ۱۰۸۰×۱۹۲۰ را در نمایشگری با رزولیشن ۷۲۰×۱۲۸۰ نمایش دهیم وضوح تصویر نمایش داده شده بیشتر از ۷۲۰×۱۲۸۰ نخواهد بود.

کیفیت پیکسل

همانطور که گفته شد رزولیشن بیانگر میزان وضوح تصویر است و این بدان معنی‌ست که تصاویر و اجزای یک تصویر در وضوح کامل دیده شوند. ولیکن میزان رزولیشن به تنهایی نمی‌تواند بیانگر میزان کیفیت یک تصویر باشد. چرا که کیفیت یک تصویر را باید از ابعاد مختلف بررسی کرد و در اینجا کیفیت هر پیکسل نیز مطرح میشود. در واقع شرکت‌های تولید کننده‌ی سنسور نه تنها بر افزایش تراکم پیکسل‌ها که همیشه سعی بر بالابردن کیفیت پیکسل‌ها نیز دارند.

 

 

دیدگاه خود را مطرح نمایید

برای ارسال دیدگاه خود اینجا کلیک کنید